Довідник безбар’єрності — гід з коректного спілкування

    "Довідник безбар’єрності" — продукт з відкритим кодом, який можна використовувати у власних проєктах.
   У комунікації приховано набагато більше сенсів, ніж нам здається. «Довідник безбар’єрності» допоможе розкрити нові, додаткові смисли, коли в центрі уваги – людина. І це стане першим кроком у формуванні нової етики спілкування.
   Нова етика - це коли в нашій мові не буде місця дискримінаційним чи стереотипним фразам. Коли ми розумітимемо, що повага до людей проявляється не лише у словах, а й у жестах, тоні, емоціях, поглядах. Коли наша щоденна взаємодія з іншими не створюватиме штучних бар’єрів і винятків. Ось так формуються нові норми й відбуваються якісні зміни у взаєминах всередині суспільства. І саме з такою метою було створено  цей довідник, у якому зафіксовані нові норми безбар’єрності, щоб він став вашим гідом з коректного спілкування.
   Впевнені, що довідник стане своєрідним кодексом безбар'єрної мови, дотримання якого буде маркером суспільства без бар’єрів. Долучаймося, взаємодіймо та формуймо нову етику спілкування! 

МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ'Я - ЦЕ
Плакати, коли болить. Радіти приємним речам. Піклуватись про себе, займаючись спортом, використовуючи техніки самодопомоги, витримуючи баланс роботи та відпочинку.
Все це – про ментальне здоров’я.
Спеціально для комунікаційної кампанії «Ти як?» українська ілюстраторка Ольга Дегтярьова створила цикл картинок, які через різних героїв, зрозумілі сюжетні лінії та короткі описи розкривають поняття ментального здоров’я.
Ілюстрації можна завантажити з головної сторінки «Довідника безбар’єрності» та сторінки Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? 
Комунікаційна кампанія «Ти як?» реалізується у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я – ініціативи першої леді Олена Зеленська.

ПОРАДИ ПСИХОЛОГІВ У ПРЯМОМУ ЕФІРІ

Громадська організація «Безбар’єрність» на своєму Фейсбуці наживо спілкується з фахівцями та фахівчинями у сфері психічного здоров’я на теми, що зараз найбільше турбують українців.
Долучайтеся щосереди о 12:00, ставте свої запитання та отримуйте експертні відповіді.
АПТЕЧКА ПСИХОЛОГІЧНОЇ САМОДОПОМОГИ
Кожна людина народжується зі здатністю протистояти стресу. Але в наш час цей запас стійкості швидко виснажується через війну та невизначеність. А нам усе ще треба дбати про близьких та працювати на перемогу. 
Хотілося б, щоб українці звернули увагу на свій емоційний стан і взяли відповідальність за нього.
Що робити якщо нічого не хочеться робити?
Як допомогти близьким впоратися зі стресом?
Як зупинити паніку?
Відповіді на ці та багато інших запитань є в Аптечці швидкої психологічної допомоги.
ЕТИКА ВЗАЄМОДІЇ У ПЕРІОД СТРЕСУ
"Етика взаємодії у періоди стресу" — Новий розділ «Довідника безбар’єрності».
 Він дає рекомендації з турботи про себе та інших, а також містить поради щодо етики взаємодії з різними людьми. Наприклад, чи доречно незрячу людину брати під руку або як спілкуватися з людиною з порушеннями слуху.
«Довідник безбар’єрності» – гід з коректного спілкування, флагманський проєкт першої леді Олени Зеленської.
ВСЕУКРАЇНСЬКА ПРОГРАМА МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ'Я
"ТИ ЯК?"

 

Під час повномасштабної війни буває важко давати раду стресу чи тривожності. Проте ми мусимо залишатися сильними, міцними й працювати на перемогу. Програма «Ти як?» допоможе знаходити в собі сили щодня, навчитися піклуватися про себе, опановувати стрес, тривогу, гнів тощо.
Всеукраїнська програма ментального здоров’я створена за ініціативою першої леді Олени Зеленської і має просту життєву назву «Ти як?».
Программу підтримують Міністерство охорони здоров'я України, Всесвітня організація охорони здоров’я, Безбар'єрність, Міжвідомча координаційна рада при Кабінеті міністрів України та Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Дбайте про власне ментальне здоров’я та пильнуйте близьких з «Ти як?». Усі матеріали безоплатні та доступні за посиланнями:
Спеціальна сторінка – http://howareu.com
Facebook – https://www.facebook.com/howareu.program 
Instagram – https://www.instagram.com/howareu_program 
YouTube – https://www.youtube.com/@howareu_program 
Twitter – https://twitter.com/howareuprogram 
Telegram – https://t.me/howareu_program 
TikTok – https://www.tiktok.com/@howareu_program 
Viber – https://invite.viber.com/ 
ЩО ТАКЕ СТРЕС І  НАВІЩО ВІН ПОТРІБЕН
Стрес, відсутність рівноваги, внутрішня тривога не замовкає – це наша навколишня реальність. Кожен і кожна зараз у тих обставинах, які важко осягнути розумом. Бо насамперед вони ранять душу. 
Що із цим робити? Де віднайти джерело сили? Як перестати чути свист ракет, коли небо чисте? Як не соромитися пожалітись, бо «комусь зараз ще гірше»? Як не боятися у себе самого запитати: «Чуєш, а ти як?». 
Не ігноруй себе. Не відкладай себе до перемоги. Це відповідально, не давати стресу перемогти. А зізнатися собі, що «я не ок і мені важко» – не слабкість, а мужність
Додайте до своєї аптечки самодопомоги анімаційні відеоролики, які разом із потужною творчою командою створено в межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я за ініціативою Олени Зеленської. 
Всі серії мають субтитрування та переклад українською жестовою мовою, тож є доступними для людей з порушеннями зору та слуху.
Пропонуємо ознайомитися з  першим відеороликом, який присвячений природі стресу і його ролі в нашому житті.

ПРАВА ЛЮДИНИ, ІННОВАЦІЇ ТА МОДЕРНІЗАЦІЯ
(правовий калейдоскоп)
Одним із пріоритетних напрямів роботи Олександрійського фахового коледжу культури і мистецтв є правове виховання молоді. 
В рамках реалізації Національної стратегії  із створення безбар’єрного росту в Україні відбувся правовий калейдоскоп «Права людини, інновації та модернізація», який організували та провели працівники бібліотеки коледжу.
У ході заходу бібліотекарі залучили  студентську молодь до перегляду освітнього серіалу «Безбар’єрна грамотність», де на прикладі повсякденних життєвих ситуацій глядачі ознайомилися з основними принципами безбар’єрності.
Для закріплення отриманих знань та нових понять учасники заходу взяли участь у вікторині з правових питань «Юридичний марафон».
СТРАТЕГІЧНІ ЦІЛІ ДОСЯГНЕННЯ БЕЗБАР’ЄРНОСТІ 
ПРОТЯГОМ  2023-2024р.
За участю першої леді України Олени Зеленської та під головуванням Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля відбулося засідання Ради безбар’єрності, під час якого було розглянуто та затверджено План заходів на 2023–2024 роки, зокрема вісім пріоритетних проєктів, які реалізовуватимуть профільні міністерства.

СПІЛЬНОТА "БІЗНЕС БЕЗ БАР'ЄРІВ"
Перша леді України Олена Зеленська на Diia Summit 2022 розповіла про розділ Бізнес без бар’єрів та його успіхи, анонсувавши новий розділ Дія. Безбар’єрність.
Великі українські та міжнародні компанії, які розділяють цінності безбар'єрності, надихнулись ініціативою першої леді та створили спільноту «Бізнес без бар'єрів».
Спільнота «Бізнес без бар’єрів» — зона без конкуренції. Кожна ініціатива окремої компанії доповнює спільну справу — розвиває безбар’єрність, щоб вона ставала новою суспільною нормою в Україні. 
Компанії-учасники спільноти впроваджують зміни та сприяють їм, щоб створювати рівні можливості у доступі до роботи, сервісів, послуг для усіх без виключення, в тому числі людей з інвалідністю, літніх людей, батьків з дітьми до шести років, жінок та молоді.

ОСВІТНІЙ СЕРІАЛ "ДЕРЖАВА БЕЗ БАР'ЄРІВ"
Безбар’єрність стає новою нормою в українському суспільстві, і Міністерство цифрової трансформації України максимально прискорює ці процеси. 
Рівний доступ, рівні можливості, забезпечення залучення та універсальності стають важливими темами, які дискутуються та починають впливати на порядок денний. Відтак дедалі більше поширюється запит на впровадження інклюзії та безбар’єрності в різних життєвих сферах.
Новий освітній серіал на порталі Дія.Цифрова освіта розповідає про різні аспекти безбар’єрності в роботі публічних службовців. 
У першій серії освітнього серіалу взяла участь перша леді Олена Зеленська. 
Це 6 серій тривалістю 6–10 хвилин.
· Як публічним службовцям дотримуватися принципів безбар’єрності у спілкуванні з громадянами? 
·        Як застосовувати безбар’єрний підхід під час ухвалення рішень?
·       Чому доступність, інклюзія та повага до різноманіття є складовими безбар’єрності?
·       Що призводить до формування стереотипів і як уникати упередженості в роботі?
·       Як протидіяти дискримінації під час працевлаштування на публічну службу?
·    Чому саме від публічних службовців залежить, чи буде держава безбар’єрною для своїх громадян? 

МОБІЛЬНИЙ ДОДАТОК BETTERME: MENTAL HEALTH

Навчальний курс від BetterMe та ВООЗ у легкій інтерактивній формі надає навички самодопомоги при стресі. Що робити, коли зачепило і не відпускає? Як пережити емоційні бурі? Як слідувати своїм цінностям і не втрачати себе?
BetterMe: Mental Health – додаток для комплексної турботи про ментальне здоров’я, з лютого 2022 року є безкоштовним для користувачів з України.

 "ДІЯ. БЕЗБАР'ЄРНІСТЬ"
Перша леді України Олена Зеленська та віце-прем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров презентували новий розділ на порталі «Дія» – «Дія. Безбар'єрність». Відтепер уся необхідна інформація про держпослуги зібрана на одному сайті. Головна мета порталу – спростити взаємодію з державою для всіх, хто потребує допомоги в різні моменти життя.
Розділ «Дія. Безбар'єрність» складається зі статей, які будуть корисними для українців у різні періоди життя. На порталі багато необхідної інформації для внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю, батьків, літніх людей та тих, хто шукає роботу. Наприклад, тут можна знайти інформацію, як користуватися електронною пенсійною книжкою, як без досвіду знайти роботу, як оформити житлову субсидію чи що потрібно знати батькам новонародженого.

ВІДЕОРОЛИКИ ПРО ПСИХОЛОГІЧНУ ПІДТРИМКУ
Природа стресу і навіщо він потрібен. Важливість відпочинку і саморозвитку під час війни. Сила запитань «як ти себе почуваєш» чи «що ти відчуваєш зараз». Стримування почуттів – хороший спосіб витримати все, що відбувається, чи шкідлива модель поведінки.
Серія анімаційних відеороликів зрозумілими образами і простою мовою відповідає на ці питання, а також дає рекомендації з психологічної підтримки себе й тих, хто поруч.

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПРАВ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ
(розмова з експерткою з безбар'єрності Ніною Мацюк)

"СВІТ БЕЗ МЕЖ" - КНИГА ПРО РІЗНОМАНІТТЯ ТА РІВНІСТЬ
У видавництві Osnovy Publishing вийшла нова книга «Світ без меж» Анастасії СтепулиВидання «Світ без меж» створене за ініціативи першої леді Олени Зеленської та громадської організації «Безбар’єрність». Вихід книги став можливим завдяки підтримці Міністерства культури та інформаційної політики України та Українського інституту книги.
Книга описує стани інвалідності і асистивні засоби, якими люди користуються. Також видання пояснює, як розповідати дітям про правила толерантної мови, та формувати у них гідне ставлення до людської унікальності. 
Книга стане справжнім провідником у світ різноманіття для дітей, і помічником для дорослих, які іноді ніяковіють від простих дитячих запитань. 
Свій особистий примірник кожен може завантажити безкоштовно  на сайті проєкту «Без бар’єрів».

МУЛЬТФІЛЬМ "ДОВІДНИК БЕЗБАР'ЄРНОСТІ"
Громадська організація «Безбар’єрність» створила мультфільм, щоб в ігровій формі показати важливість толерантного спілкування. Що те, як ми говоримо до людини, може або її надихнути або відкинути за бар’єри.
Зазначимо, мультфільм створено в межах ініціативи першої леді Олена Зеленська «Без бар’єрів».
Тож дивіться у відео, як з толерантної мови починаються зміни в житті. А більше про спілкування без бар’єрів читайте у «Довіднику безбар’єрності».

АЛЬБОМ БЕЗБАР`ЄРНИХ РІШЕНЬ
Альбом безбар`єрних рішень - практичний посібник, який рекомендує та на прикладах ілюструє, як міське середовище може бути дружнім до різних користувачів, зокрема й батьків з малими дітьми, літніх людей, людей з інвалідністю. він створюється разом із архітекторами, спеціалістами у сфері будівництва, науковцями у сфері людського різноманіття, представниками громадянського суспільства та маломобільних груп населення.
Цей посібник для усіх, хто хоче і може перетворювати простір навколо на безбар`єрний, відповідатиме на питання воєнного часу й повоєнної відбудови. 
Так у ньому з`являться рекомендації, які враховують нинішні реалії та безпекові потреби, зокрема:
  • на що потрібно звертати увагу під час вибору будівлі для прихистку;
  • які правила світломаскування для волонтерських штабів чи тимчасових шпиталів;
  • який тип і розмір дверей підходить для евакуації поранених тощо. 
Ознайомитися з посібником можна на сайті 

ОСВІТНІЙ СЕРІАЛ 
"БЕЗБАР'ЄРНА ГРАМОТНІСТЬ"
Що таке безбар'єрність? Які основні її принципи? Кого вона стосується?
Відповіді на ці питання дає освітній курс "Безбар'єрна грамотність". Він має вісім серій тривалістю 6-10 хвилин та доступний для безкоштовного перегляду на сайті "Дія.Цифрова освіта". 
В українському суспільстві існує комплекс обмежень для різних груп у можливості безбар'єрного доступу до інфраструктури, транспорту, зайнятості, освіти, отримання публічної інформації, послуг з боку держави та бізнесу тощо. У відповідь останніми роками дедалі більше поширюється запит на впровадження інклюзії та безбар'єрності в різних життєвих сферах.
Рівний доступ, рівні можливості, забезпечення залучення та універсальності стають важливими темами, які дискутуються та починають впливати на порядок денний. 
Серіал ознайомить глядачів з основними принципами безбар'єрності на прикладі повсякденних життєвих ситуацій. 
Долучайтесь до пернгляду та отримайте сертифікат, що засвідчує успішне проходження курсу обсягом 0.2 кредиту  ЄКТС!

У "ДОВІДНИКУ БЕЗБАР'ЄРНОСТІ"
 З'ЯВИВСЯ НОВИЙ РОЗДІЛ З ПОРАДАМИ
 НА ЧАС ВІЙНИ
Дружина президента Олена Зеленська презентувала новий розділ "Довідника безбар'єрності" – "У воєнний час". 

       Зокрема, у новому розділі висвітлено такі теми:

  • Як допомогти дитині у тривожній ситуації?
  • Як подбати про дитину в укритті?
  • Як діяти, якщо дитина побачила щось шокуюче й налякана?
  • Як розповісти та пояснити дитині втрату рідної людини?
  • Як підтримати дитину в дорозі?
  • Як перетнути кордон з дитиною до 18 років?
  • Як допомогти дитині адаптуватися в тимчасовому житлі?
  • Тощо

Зазначається, що інформація у розділі постійно оновлюватиметься відповідно до викликів.

«ДОВІДНИК БЕЗБАР’ЄНОСТІ». 
ІНСТРУКЦІЇ ТА ПОРАДИ СПЕЦІАЛІСТІВ НА БОЛЮЧІ ПИТАННЯ НАЙУРАЗЛИВІШИХ ВЕРСТВ НАСЕЛЕННЯ

Відтепер "Довідник" відповідатиме на болючі питання найуразливіших верств населення — сімей з дітьми, людей стршого віку та їхніх близьких з інвалідністю.
Зокрема, у новому розділі висвітлено такі теми:
Як допомогти дитині у тривожній ситуації?
Як подбати про дитину в укритті?
Як діяти, якщо дитина побачила щось шокуюче й налякана?
Як розповісти та пояснити дитині втрату рідної людини?
Як підтримати дитину в дорозі?
Як перетнути кордон з дитиною до 18 років?
Як допомогти дитині адаптуватися в тимчасовому житлі?
Що робити, якщо ви побачили протиправні дії щодо іншої людини?
Як отримати "пакунок малюка" або грошову компенсацію за нього?
Куди звертатися батькам дітей із важкими захворюваннями?
Як заспокоїти людину старшого віку під час обстрілів?
Як переконати людину старшого віку спуститися в укриття?
Як налаштувати людину старшого віку на переїзд у безпечне місце?
Як розповісти людині старшого віку про втрату близького?
Що робити, якщо ви зустріли дезорієнтовану людину?
Як і де дістати ліки людині старшого віку?
Як отримати пенсію, субсидію, соціальну допомогу після евакуації?
Як вберегти людину з аутизмом від сенсорного перенавантаження?
Як батькам налаштувати на дорогу дитину з аутизмом?
Як налагодити комфортний побут дитини з аутизмом на новому місці?
Як надати першу допомогу людині, у якої стався напад епілепсії?
Довідник доступний за посиланням:https://bf.in.ua, розділ "У воєнний час" — у правому верхньому кутку.
Інформація в ньому постіно оновлюватиметься відповідно до воєнних викликів.


МЕДІАДАЙВІНГ
 «МАРКЕР СУСПІЛЬСТВА БЕЗ БАР’ЄРІВ» 

Бібліотека Олександрійського фахового коледжу культури  і мистецтв для студентів коледжу провела медіадайвінг «Маркер суспільства без бар’єрів».
Бібліотекарі нагадали присутнім, що «Довідник безбар’єрності» є ініціативою і флагманським проєктом першої леді Олени Зеленської, створений у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, що виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.
Молодь детально ознайомилася зі структурою Довідника, який  включає в себе чотири розділи: «Складові безбар’єрності», «Правила мови», «Словник» та «Безбар’єрний календар». Відвідавши головну сторінку кожен пройшов тест, щоб перевірити власну толерантність та коректність. Бібліотекарі звернули увагу студентів на нові норми безбар’єрної мови , нейтральну термінологію, важливі дати та визначні і пам’ятні дні поточного місяця. 

Немає коментарів:

Дописати коментар